Vaatamata sellele, kas oled huvitatud spekuleerimisest ehk panustamisest krüptoraha väärtuse tõusule või krüptoraha kasutamisest igapäevaelus, leiad siit juhendist nii mõndagi vajalikku bitcoinide ja altcoinidega tegelemiseks.
1. Millist krüptoraha valida?
Wikipedia andmetel on praegu olemas üle 1300 erineva krüptovaluuta. Kui krüptorahasse investeerida plaaniga, et seda võiks kunagi ka kellelegi maha müüa, või maksevahendina kasutamiseks, oleks lihtne valida mõni kõige suurema levikuga krüptorahadest, nt Ether või Bitcoin. Lisaks on Krüptoveebis tutvustatud ka Litecoini ja Ripple võrgustikku.
2. Kus kaubelda?
Üheks võimaluseks endale krüptoraha soetada, on seda kaevandada; käesolev juhis keskendub aga kauplemisele ja see toimub krüptoraha börsidel või vahetuskeskkondades. Krüptobörs on nagu turuplats, kuhu tulevad kokku müüjad ja ostjad, kes vahetavad valuutasid vastavalt reaalajas muutuvale hinnale.
Krüptobörsi valimine on tähtis, sest seda tuleb usaldada. On juhtunud, et börs jalutab kauplejate valuutaga minema. Kõige tähelepanuväärsem oli lugu Jaapanis tegutsenud börsiga Mt Gox, mille kaudu liikus aastaks 2014 ligi 70% maailma bitcoini-tehingutest. Sama aasta veebruaris teatas börs, et kauplemine on peatatud, veebisait suletud ja firma andis sisse pankrotikaitse avalduse. Ilmnes, et kadunud oli 850 000 bitcoini ehk toonases vääringus 450 miljonit dollarit (praeguse kursiga 1,7 miljardit). Firma juht Mark Karpelès sai hiljem süüdistuse pettuses, varguses ja hooletus juhtimises.
Vaadates kauplejate hinnanguid, börside asukohariike, kauplejatele pakutavaid võimalusi, peetakse üheks usaldusväärsemaks keskkonnaks Coinbase’i. Eesti inimesel võiks olla Coinbase’i suhtes veel üks lisapõhjus kindlust tunda. Nimelt valis USA-s sündinud ettevõtte Euroopasse tulles oma partnerpangaks Eesti LHV – kõik eurotehingud Coinbase’iga lähevad LHV kontodele.
Kui vaadata veel ringi, on valikut väga palju. Võib leida nimekirja 40 krüptoraha börsiga, mille usaldusväärsust on hinnatud heaks või veel kõrgemalt. Kui oled nõus valima Aasias tegutseva krüptovahetuse, mis on soodsate teenustasudega ja mitmekülgse äpiga, soovitan valida Binance.
3. Kuidas osta krüptoraha?
On levinud arvamus, et Bitcoin on väga anonüümne, aga see ei vasta tõele. Kui sa tõmbad omaalgatuslikult arvutisse mõne Bitcoini plokiahelat kasutava programmi, võtad kelleltki vastu ülekandeid ja teed neid ise, siis pole see tõesti seotud sinu identiteediga.
Krüptobörsidel kauplemine – kus tegelikult võib olla palju turvalisem pikaajaliselt oma krüptovaluutat hoiustada – on aga isikustatud, seda nõuavad rahapesu tõkestamise reeglid (eelkõige Euroopas).
Coinbase’i kasutajaks registreerimisel tuleb sisestada oma õige nimi, meiliaadress, telefoninumber ja teha pilt oma passist, juhiloast või ID-kaardist.
Õnneks on Coinbase’i süsteem üsna nutikas ja arvuti veebikaamerasse näidatud passi ehtsus tuvastatakse tavaliselt samal päeval. Saab ka nii, et kui arvutis veebikaamerat pole, saadetakse SMS lingiga, millele vajutades avaneb Coinbase’i veebileht, kus on võimalik laadida telefoni kaameraga tehtud pilt dokumendist.
Kui lõpuks identiteet kinnitatud on, tuleb lisada maksemeetod. Eestis käibel olevate eurode eest saab krüptoraha osta kahel moel: SEPA ülekanne või krediitkaardimakse (uuri ka teenustasu suurust).
Kõige loogilisem ja soodsam on SEPA ehk tavaline Euroopa-sisene makse, aga veel enne tuleb ka see kinnitada. Tuleb anda Coinbase’ile oma pangakonto number, Coinbase genereerib kontrollkoodi ja siis tuleb teha oma kontolt Coinbase’i pangakontole pisike ülekanne, nt 1€. Kontrollkood tuleb kirjutada makse selgitusse, mitte panna viitenumbriks!
Kui kõik see läbitud, on Coinbase’i konto töövalmis. Seejärel on võimalik oma Coinbase’i konto alt krüptoraha osta. Veebis olevad graafikud näitavad pidevalt jooksvalt bitcoini, etheri ja litecoini hinda, ost ja müük on tehtud väga lihtsaks.
Krüptotaskut (wallet) vaadates on näha ka iga valuuta kontoseisu. Lisaks on võimalus luua nn varahoidla (vault) ehk konto bitcoinide pikaajalisemaks hoiustamiseks – sealt valuuta kätte saamine on palju aeganõudvam, see-eest on see turvalisem.
Kui Coinbase pole mõeldud ainult krüptokauplejale ja seda on mugav kasutada ka makseteks, siis nt Binance on sobivam just kauplejale.
4. Kuidas krüptoraha igapäevaelus kasutada?
Ükeks võimaluseks on kasutada krüptoraha igapäevasteks makseteks. Neid võtavad vastu nii jaemüügikohad kui ka e-ärid, näiteks saab isegi airBalticust lennukipileteid bitcoinide eest osta.
On ka teisi kasutusvõimalusi. Kui käid regulaarselt kolleegide või sõpradega ühiselt väljas, võiks igaüks seltskonnast osta näiteks paarikümne euro eest krüptoraha. Kui on vaja ühiselt lõuna-arve tasuda, võib seda teha üks inimene eurodes ja teised saavad talle kanda mugavalt vastava vääringu nt litecoinides.
Coinbase’i mobiiliäpp on selleks üks mugavamaid. Selleks tuleb äpis lahti võtta lihtsalt seesama bitcoinide konto ja vajutada ülanurgas nuppu. Võimalik on nii raha küsida kui ka saata, seejuures arvutab äpp ise välja õige summa.
Nii saab omavahelised võlad ära klaarida euro mõttes täiesti täpselt. Samas võib aga loota oma walletis oleva krüptovaluuta väärtuse kasvu. Asja miinuskülg on see, väikseid makseid tehes võivad bitcoini ülekande teenustasud olla liiga kõrged (~20€). Seetõttu soovitatakse väikeste maksete puhul kõrgete teenustasude vältimiseks kasutada nt Litecoini.
5. Kuidas krüptoraha krüptobörsidest üle kanda?
See on tavaliselt lihtsam, kui tarkvaraliste rahataskute (wallet) kasutamine, sest pole vaja määrata keerukaid lisaparameetreid. Tuleb jälgida seda, et depositeerimisaadress oleks õige krüptovaluuta oma (kui tekkis Bitcoin Cash, siis võisid maksed kaduma minna, kui aeti segamini BTC ja BCH aadressid).
Näiteks Binance krüptobörsil õige aadressi kopeerimiseks on vaja minna lehele “Deposits & Withdrawals” ja vajutada nupule “Deposit“:
Coinbase’i walleti kasutamisel tuleks kopeeritud aadress sisestada lahtrisse “Recipient“ (mujal mõiste “withdraw“).
Seejärel tuleb veel oodata kuni plokiahel makse kinnitab (kinnituste arv sõltub krüptorahast jm teguritest) ning ongi ülekanne tehtud.
Kasutatud allikas: Geenius
Be First to Comment