Press "Enter" to skip to content

Pi võrgustiku ja krüptoraha ülevaade

Mis on Pi võrgustik?

“Pi, mida arendavad doktorikraadiga Stanfordi õppejõud, on esimene ja ainuke digitaalraha, mida saab nutitelefoniga kaevandada, kasutades olemasolevaid sotsiaalseid kontakte finantsvõimenduseks.”

Pi arendajate kohta leiab rohkem infot äpist (menüüs “core team”). Ettevõte ja äpp on mõlemad algetapis, selleni et krüptoraha hakataks laiemalt kasutama, on veel pikk tee minna.

Uudne on selle digiraha tehnoloogiline pool – Pi võrgustik töötab sarnase protokolliga, nagu Stellar ja Ripple, kuid erinevuseks on suurem detsentraliseeritus. Kui Stellar ja Ripple vajavad töötamiseks võimsaid servereid, siis whitepaperi põhjal hakkab Pi tööle, kasutades selleks võrgustiku liikmete arvuteid.

Kuidas nutitelefoniga krüptoraha kaevandada?

Tegemist pole sellise kaevandamisega, mida kasutatakse Bitcoini kaevandamiseks (proof of work protokoll), ega ka pilves kaevandamisega (nagu Electroneumi äpis). Pi kaevandamiseks tuleb enda telefoni tõmmata rakendus ja tõestada sellele kord päevas, et nutitelefoni kasutab reaalne inimene. Rakendus ei kasuta liigselt telefoni ressursse, ega kurna ka akut.

Ainuke viis liituda Pi võrgustikuga on kutse kaudu olemasolevalt liikmelt, näiteks minult. 😉

Liitumiseks kasuta palun seda linki ja soovitaja koodi “telon“.

Pi võrgustiku kodulehelt leiad ka lingi äpile.

Kas Pi krüptoraha on midagi väärt?

Sarnaselt Bitcoinile selle algstaadiumis, on Pi väärtus hetkel nullilähedane.

Kui Pi krüptoraha hakatakse maksevahendina aktsepteerima, siis tekib sellele väärtus. Samas langeb aja jooksul ka kaevandamise kasumlikkus. Mida rohkem inimesi võrgustikuga liitub, seda vähem saab kaevandamisega teenida.

Kaevandamise kasumlikkus langeb, kui kasvab kasutajate hulk

Kui Pi äppi hakkavad kasutama miljonid inimesed, selle kulutamiseks tekib palju võimalusi ning seda aktsepteerivad ka krüptoraha vahetused, siis võib loota, et väärtus tõuseb oluliselt.

Tehnilise poole pealt on tegemist põneva eksperimendiga. Äpi kasutamine ei maksa midagi, seega miks mitte sellega katsetada. Kas 10 aasta pärast on praegu kaevandatud Pi väärt suuri summasid? Võibolla mitte, aga kaotada pole ju ka midagi.

Be First to Comment

Lisa kommentaar