Press "Enter" to skip to content

Mis on plokiahela (blockchain) tehnoloogia?

Plokiahel (inglise k. blockchain) on uus andmebaasitehnoloogia, mis erineb seni tuntud ja laialdaselt kasutatavatest tehnoloogiatest. Peamine erinevus tavapärastest tsentraalsetest andmebaasidest on plokiahela jagatud olemus. See tähendab, et andmebaas eksisteerib samal ajal ja sünkroonsena korraga mitmes kohas.

Krüptoraha plokiahel on nagu kõigile nähtav ülemaailmne andmebaas, mis kajastab, kui palju krüptoraha millisel kontol parasjagu on. Miljonites arvutites on selle andmepanga identsed koopiad. Plokiahel toimib nii, nagu istuksid kõik inimesed ringis ühe suure laagrilõkke ümber, ja kui üks neist teisele midagi annab, näevad ja märkavad seda kõik. Seetõttu on süsteem praktiliselt mittehäkitav.

Plokiahel tagab andmete täieliku terviklikkuse, seega üks kord plokiahelasse sisestatud info püsib seal igavesti ega ole tagantjärele muudetav. Plokkidel on ajatemplid, seega plokid on omavahel ajalooliselt ühendatud. Plokiahela nutikate lepingute (smart contracts) mehhanismi abiga saab äriprotsesse automatiseerida, kui plokiahel on info usaldusväärseks tunnistanud.

Blockchain on seotud P2P-võrgustikuga (lühend P2P tuleneb ingliskeelsest fraasist peer-to-peer; eesti keeles ka partnervõrk või võrdõigusvõrk). See on IT-s ja sidetehnikas võrdsete õiguste ja võimalustega võrgusõlmede kogum, milles iga osaline võib algatada sideseansi ning milles töö või ülesanded jaotatakse osalejate vahel ära.

 

Kasutatud allikad: VikipeediaFinantsuudised

Be First to Comment

Lisa kommentaar