Press "Enter" to skip to content

Riiklik raha/krüptoraha/kuld – millel on tulevikku?

Teeme raha saamiseks rasket tööd, sest usume selle püsivasse väärtusesse. See väärtus võimaldab meil osta, mida vajame. Kui tihti mõtleme aga sellele, et riikliku raha väärtus on kokkuleppeline ja ajas muutuv?

Riiklikku raha kutsutakse ka fiat-rahaks. Fiat-rahal pole mingit sisemist väärtust. See pole konverteeritav, mis tähendab, et võid pakkuda eurosid ja kuigi see on valitsuse kohustus, ei anna riik sulle selle eest midagi vastu.

Krüptoraha vs väärismetallid vs riiklik raha

Fiat raha kasutamise negatiivsed ja positiivsed aspektid:

  • Lihtne üle kanda, hoiustada ja füüsilisel kujul välja võtta.
  • Vajadusel saab keskpank seda vabalt juurde luua või käibelt kõrvaldada.
  • Keskpank omab raha üle tugevat kontrolli.
  • Võim raha üle on koondunud väikese inimgrupi kätte. Mis on selle tagajärjed? Lord Acton on öelnud:

 “Võim kaldub korrumpeerima ja piiramatu võim korrumpeerib täielikult.

  • Nagu näitab USA dollari ajalugu, on selle väärtus vähenenud võrreldes aastaga 1934, 17 korda. Samasugune pikaajaline inflatsioon on omane ka teistele valuutadele.
  • Kui valitsus otsustab fiat-raha piiramatult juurde trükkida, viib see hüperinflatsiooni ja tulemuseks on majanduskrahh (sarnaselt Venetsueelale).

USA dollarist sai fiat-raha rohkem kui 46 aastat tagasi, kui loobuti kullastandardist. Nüüd kontrollivad USD väärtust föderaalreserv ja valitsus. USA valitsuse kulutamine ei sõltu oluliselt tema sissetulekutest, soovi korral võib valitsus piiramatult raha juurde trükkida. Viimase saja aasta jooksul on USD kaotanud 97% oma väärtusest.

USD vs kuld

Riikliku raha suurimaks probleemiks on tsentraalne kontroll ja inflatsioon. Inimesed korrumpeeruvad ja need, kes on võimul, on veennud masse, et pidev inflatsioon on hea. Vastab tõele, et on majandusolukordi, milles inflatsioon on hea ja on olukordi, milles deflatsioon on hea, kuid pidev aastakümneid kestev inflatsioon on lihtsalt vargus, mis viiakse läbi viisil, mis pole lühemas perspektiivis märgatav, kuid on pikemas perspektiivis olulise tähtsusega.

Kulla suurim nõrkus on samas ka selle tugevuseks. See on kasulik, vastupidav ja seda pole lihtne juurde toota. Ühiskonnas, mis pole digiajastusse jõudnud, kus majandused pole üksteisega tugevalt seotud, on see suurepärane valuuta. See oli põhjusega tuhandete aastate jooksul üheks kõige olulisemaks valuutaks. Kahjuks või õnneks on tänapäeva tehnoloogilised vajadused teistsugused. Kulda ei saa koheselt saata inimeselt inimesele suurte vahemaade taha. Kullaga tagatud valuutade puhul tuleb aga usaldada tsentraalset pangahoidlat ja selle haldajat.

Bitcoinil sellist probleemi pole, see on detsentraliseeritud ja läbipaistev, kuid sellega on probleeme, krüptoraha turvaline kasutamine võib praegu paljudele tunduda liiga keeruline ning kasutusmugavus on madal. Neid probleeme aitab lahendada edasine areng ja innovatsioon. Kui meid ei ohusta mõni globaalne katastroof, mis muudaks interneti kasutamise võimatuks, on krüptorahadel kindlasti tulevikku.

Paberraha

 

Be First to Comment

Lisa kommentaar